Menu
Tolkienovská hudba

Tolkienovo dílo inspirovalo mnoho umělců a skladatelé nejsou výjimkou. V této rubrice bych vás chtěl seznámit s těmi nejlepšími hudebními dílky, ovlivněnými příběhy JRRT.

Na přehrání realaudio souborů (*.ra, *.ram) potřebujete RealAudio Player, verze 5.0. Soubory s příponou MOD podporuje například přehrávač Modplug. Na MPEG Audio je nejlepší WinAmp. Ještě jedno upozornění: pokud se vám po kliknutí na odkaz neobjeví download dialog , ale "viewing location", musíte při kliknutí na odkaz držet SHIFT!!!
Soubory *.RAR "rozbalíte" pomocí programu RAR archiver.

Objevily se dotazy, co mají některé písničky společného s Tolkienem. Je to prosté: autoři o těchto skladbách tvrdí, že se inspirovali JRRT.

Ještě jedno upozornění: Vyjadřuji zde jen a pouze SVÉ názory na 'recenzované' písně a alba, takže před případnou koupí nějakého CDčka si ho sami poslechněte! Stěžovat si mi sice potom můžete, ale to vám peníze nevrátí (a já už vůbec ne)!


Zatím jsou zde písničky jen od jednoho autora, dle mého názoru jednoho z nejnadanějších, Pavla Formichova.

Písně a Pavlův komentář uveřejňuji s jeho svolením.

Hudba elfů

Věřím, že Hudba elfů zněla právě jako tato. Tento hudební cyklus byl inspirován báječnými příběhy J.R.R. Tolkiena. Například motiv kompozice "Galadrielina píseň" je založen na skutečné Tolkienově básni z knihy "Pán Prstenů". Nyní pracuji na dalších kompozicích z tohoto cyklu, a doufejme že tento cyklus vytvoří základ mého prvního CD.

Death of the King of the ElvesDance in the birch grove
Galadriel's songFarewell ballade

Čtyři elementy

Bude to cyklus čtyř kompozicí - Duch Větru, Země, Vody a Ohně. Chci zachytit své osobní a vyjímečné pocity souladu s Přírodou, který můžeme vnímat pouze když jsme vytrženi z každodenní rutiny, když cítíme sama sebe jako část celého světa. Nyní si můžete poslechnout první část cyklu.

Mountain's DreamThe Ghost of the Wind

Adagio pro smyčcové nástroje

Mnoho let jsem měl sen, že vytvořím své vlastní Adagio (hudební kompozice, klidný půvabný styl), Adagio pro smyčcové nástroje jako hudební obraz osudu. V mysli jsem uchoval mnoho melodií, v mysli jsem je roky vypilovával. Nyní můžu své hudební sny ztělesnit ve skutečné zvuky. Toto je moje třetí Adagio. Kde je první a třetí? Jsou stále v mé mysli, přeji si mít inspiraci, abych je mohl uvést ve skutečnost.

Zařadil jsem sem "Zimní valčík" - kompozici napsanou před více než dvěma roky, ale stále je jedna z mých nejoblíbenějších. (Tedy nechci Pavlovi křivdit, ale podle mě je to jeho nejhorší skladba. Jenže to vůbec neznamená, že je špatná, jen prostě není tak skvělá jako ostatní)

Adagio for stringsWinter Waltz


Tak a dále jsou tady dvě skladbičky, jejichž autora se mi nepodařilo zjistit. První z nich jsou vlastně asi tak tři písničky spojené do jednoho souboru. The Uruk-hai sice obsahuje jen jedinnou písničku, ale zato šest minut dlouhou a s perfektní ponurou atmosférou. Ještě víc by vás snad mohlo navnadit, že je inspirovaná bojovným klanem orků uruk-hai a je vážně skvělá, jen by mohla být ješte o fous tvrdší.

LothlorienThe Uruk-hai


Asi stárnu a paměť mi neslouží jako zamlada. Kdesi na Netu jsem našel další "tolkienovskou" písničku a stáhnul si ji na disketu, abych si ji mohl doma přehrát. Napoprvé mi připadala docela hnusná, ale asi jsem toho od ní moc očekával - při dalším pouštění se mi docela zalíbila a tak jsem si řekl, že ji sem zařadím. Jenže ta paměť - zapomněl jsem jak se jmenuje, kde jsem ji našel, kdo je autorem... Ale díky své dokonalé dedukci, vynikajícímu sluchu a logickému uvažování (he, he, he:) jsem alespoň zjistil název - Old Walking Song. Pokud si chcete přečíst slova, najdete je v originálním znění Společenstva Prstenu, báseň Old Walking Song, v. 1

Cha, jsem fakt dobrej!:-) Podařilo se mi zjistit autora a pár podrobností: Songs of Middle-Earth je nahrávka cyklu písní založených na básních J.R.R. Tolkienovy slavné trilogie Pán Prstenů. Hudbu složil, na harfu hraje a zpívá James Stark. Názvy deseti písní jsou: The Old Walking Song, Song of the Hearth, A Farewell Song, Song of the Inn, Song of the Rings, Bilbo's Song, The Stone Troll, Lament for Gandalf, Song of Eldamar, In Western Lands.

Old Walking Song


U "The Uruk-hai" jsem si stěžoval, že by to chtělo trochu přitvrdit. Právě naopak je tomu u následujících dvou nádherně depresivních písniček - jedná se o black metal a mezi jeho vyznavače zrovna nepatřím. Jenže každému se líbí něco jiného a sám musím uznat, že mají cosi do sebe.

DunkelheitOver Old Hills


"Monumentální" - toto slovo asi nejlépe vystihuje, jaká je "Dračí ukolébavka". Pokud bych o ní musel říct ještě něco, určitě bych neopomenul zmínit, že se jedná o metalovou instrumentální skladbu, vyzařující zvláštní mystickou atmosféru. (melodic metal; Morwen)

Dragon´s Lullaby


Tahle zpívaná verze úvodních veršů z Lord of the Rings mi doslova učarovala. A z vašich mejlů je mi jasné, že nejsem sám. Nyní, díky Michalovi G., správci nádherné stránky o Blind-Guardian, vám konečně mohu prozradit, kdo je autorem - švédská kapela Morgana Lefay (dnes už jen Lefay). Samotná píseň by měla být na albu The Secret Doctrine. Toť dobrá zpráva. Ta špatná je, že CD nemůžu sehnat. Shit!

Lord of the Rings


"Nijak extrémně nevybočující z průměru," asi taková je hudba Eugena C. Hargrova. Neslyšel jsem všechny písničky, ale většinou to jsou jednodušší melodie. Sám autor píše: "Písně zahrnují mnoho stylů od jednoduchých lidových písní hobitů, až po chorál Númenorejců a Vysokých elfů, odráží hudbu Kraje, Rohanu, Gondoru, Entů a Elfů - stejně jako Gluma a Temného Pána." No, sebedůvěra mu zajisté nechybí.
Písní je 51 a snad se i prodávají pod názvem "The Music of Middle-Earth: Instrumental Music for J. R. R. Tolkien's Lord of the Rings"

The Adventure Song The Ent's Marching Song The Fall of Gil-galad
Gollum's Song Lament of the Rohirrim Malbeth the Seer's Words
The Old Walking Song Oliphaunt Song of Gondor
Song of Lebenin Verse of the Rings Warning of Winter


Sleeping Dragon je stejně jako Dragon's Lullaby od německé skupiny Morwen. Jenže u Spícího draka si nejsem jistý, jestli má něco společného s Tolkienem... Ale rozhodně stojí za poslech, stejně jako ostatní písničky, které jsou na 100% Tolkien-negativní (jsou černě, alespoň v NN 3.0). Snad nebude nikoho pobuřovat jejich zařazení - nebuďme rasisté :-)
(melodic metal; Morwen)

Sleeping Dragon
Poisoned Earth Anja When Angels Bleed


Musím se přiznat, že nepatřím mezi příznivce 'pištivých' MIDů. Avšak mezi tím kvílením se dají rozpoznat náznaky hudby a jsou inspirovány JRRT....

Upon The Hearth The Fire Is Red The Road Goes Ever On
In Western Lands Beneath The Sun I Sit Beside The Fire And Think
In The Willow-Meads Of Tasarinan I Walked In The Spring


Pro každého příznivce trochu tvrdší hudby, co má 'správnej říz', povinnost... (speed metal; Blind Guardian: Nightfall in Middle-Earth) Opravdu byste "Nightfall in the Middle-Earth" měli mít. Vše začíná bitevní vřavou - jakýmsi intrem, v němž vítězí Temnota, poté následuje píseň "Into the Storm"... CD jako zhudebněný příběh jsem ještě neslyšel.

The Curse of Feanor Nightfall


Podařilo se mi ukořistit kazetu Minas Morgul od black metalové skupiny Summoning s vynikající atmosférou. Jejich hudba se skládá z melodického základu, do něhož je více či méně 'zpíváno', některé pasáže jsou hrané na středověké hudební nástroje, objevuje se např. hromobití, lyrické úseky s orientálním nádechem... (Michal Rohovský)
Dost dobry. (Někam jsem založil obal, takže si nejsem jistý, co za písničku si můžete stáhnout. Nejspíše 'Orthanc'. Kvalita je trochu horší - nepodařilo se mi sehnat CD)

Orthanc?


Konečně tu máme něco českého - Útěk od Lucie Bílé. Pokud budete alespoň trochu poslouchat text, zajisté si všimnete povědomých slov jako třeba "Gandalf, hobiti, elfové"...

Útěk


Enyu vám jistě nemusím představovat, možná však nevíte, že na "Shepherd Moons" je instrumentální skladba "Lothlorien"

Lothlorien


Asi nemám právo MIDy vůbec hodnotit - nemám zvukovku s tabulkou vzorků (nebo jak se překládá wave-table), a tak se radši omezím na stručné prohlášení, že je to na MID dobry ...

The Shire


Pokud se některým z vás předchozí písničky od Blind Guardian zdály moc 'divoky', zkuste si sehnat "The Forgotten Tales" - mimo jiné zde naleznete "Lord of the Rings" (na ukázka je k dispozici asi tak jedna minuta, jinak je to samozřejmě delší)

Lord of the Rings


Skupina Gathering vydala album Mandylion. Na tom není nic divného, dokonce to ani není jejich nejlepší album. ALE obsahuje písničku In Motion #2, která začíná pokecem, jehož autorem není nikdo jiný než JRRT (asi by bylo na místě říct, že to není na 100%). BTW v ukázce je jen úvodní proslov, hudba je vážně špičková, skvělá, prostě fantastická, vřele doporučuji
(atmospheric/doom metal/rock; The Gathering: Mandylion)

In Motion 2#


Poetické společenstvo na své stránce zveřejnilo nahrávky svých písní. Nečekejte žádné orchestrální orgie - takový orchestr něco stojí, a tak se budete muset spokojit s akustickou kytarou, flétnou a podobnými nástroji. Avšak na (nejspíš) amatérské podmínky odvedli členové PS dobrou práci a nemusí se za nic stydět. Ba spíše naopak! Mně osobně se VELMI líbí Rohan, kteroužto písničku prostě žeru a tímto ji oficiláně prohlašuji za povinnost v audiotéce každého JRRT fandy.

Nimrodel Námořníkova žena Sedm řek
Rohan U Břečťanu Sněžná
Imladris


Písně Středozemě od J. Čerta. O vydání tohoto alba jsem vás informoval již kdysi dávno. Také ho již dlouho mám, ale až nyní se mi konečně podařilo sehnat CD. Ať už si o autorovi myslím cokoli, nemohu vám Písně Středozemě, snad jediné české čistě "Tolkienistické" CD, nedoporučit - alespoň k poslechu v nějaké hudební knihovně nebo obchodu. Jim Čert sice přezpívává české překlady básní z Pána Prstenů, Hobita, Pohádkových příběhů atd. jen za doprovodu harmoniky, ale díky jeho přednesu jsou velmi působivé. Menší výhradu bych však přece jen měl k hudbě: je poněkud stereotypní. Dokonce jsem si všiml, když na ČT dávali o svérázném umělci dokument, že na stejnou melodii zpívá i mnoho dalších písniček. Písní je celkem sedmnáct: Píseň Durinova lidu, Osamělá poutník, Motto, Tak nasedni, Earendil, Amrot a Nimrodel, Pocta Gandafovi, Lothlorien, Jeden Prsten I., Boromir, Zpěvy entů, Nevěsta a stín, Mňoukalové, V západních krajích, Jeden Prsten II., Bitva o Gondor, Píseň loučení + nahrávka oceánu, sloužící na zaplácání místa. Celkem 74 minut. Nesmím opomenout nádherný booklet, i když má malou chybičku - u Zpěvu entů je foto jehličnatého lesa, což trochu nesedí.

Boromir Motto Jeden Prsten I.


Nějakým nedopatřením se stalo, že se tento textík válel asi tak rok na mém harddisku, aniž by byl zveřejněn (díky této prodlevě zde ani nenajdete audio ukázku, protože se mi ji nepodařilo najít..., nejspíš jsem ji nechtěně smazal). Sice už není aktuální, ale alespoň nějaký, že?!
'Středozem' od pana Hrubého a Kukulínu(a?) jsem poměrně dlouho sháněl, pocity z něj mám všelijaké. Pokud někdo vydá CD 'Středozem', dá se předpokládat, že to bude "Tolkienovské" album a ne jen pár písniček pojmenovaných podle postav/míst z Jeho díla (přesněji jsou jrrt pozitivní asi tak 3 skladby). K průměrnému dojmu ještě přispěl booklet. Nevím čím to je, připadá mi nějak... sterilní, nudný, nezajímavý. Hudba: většinou 'keltské' instrumentálky - housličky atd. (vlastně ani ne 'keltské,' v tomto druhu hudby se nevyznám, takže album nedokážu zařadit do nějaké škatulky. Určite však víte, co myslím), ale některé skladby mají díky el. kytaře prima rockový nádech. Ovšem pokud vám nebude vadit, že se zpívá/hraje o "Duchu Plzeňských sklepů" místo o Roklince a máte tento typ hudby rádi, mohu CD s klidným svědomím doporučit..., co doporučit, berte všemi deseti!!!

Zpět na hlavní stránku


JeremiůvJ.R.R.Tolkien
vytvořil Jirka Wetter, jeremius@usa.net

poslední změna: 11. únor 2000

URL: http://members.tripod.com/~jrr_tolkien/index.html